Apache 80 Portu Hatası – Apache Port Değiştirme

Apache 80 portu hatası wamp server yada diğer yerel sunucu programlarını bilgisayarımıza kurduğumuzda karşılaştığımız bir sorundur. Apache sunucusunun çalışmamasının en büyük nedenlerden biri 80 portu farklı bir program tarafından kullanıldığı içindir. Daha önceki yazımda Wamp Server Kurulumundan bahsetmiştim. Eğer wamp server kurulumu sonrasında wamp simgesi turuncu renkte kalıyorsa büyük ihtimalle 80 portunuz çakışma yapıyordur. Bu yazıdaki çözümleri denemenizi öneririm.

Bu sorunun önüne geçmenin bir kaç yolu vardır. En yaygın çözüm Apache sunucusunun portunu değiştirmektir.

Okumaya devam et Apache 80 Portu Hatası – Apache Port Değiştirme

Wamp Server Kurulumu – Wamp Server Nedir?

Wamp server kurulumu oldukça basit olan yerel sunucu programıdır. Wamp server tamamen ücretsiz ve türkçe dil seçeneği mevcuttur. Ben wamp server kullandığım için bunu anlatacağım tabi ki piyasada birçok alternatif var.(EasyPhp, Xamp,Apache,Mamp) WAMP ismi Windows, Apache, Mysql, Php’nin baş harflerinden gelmektedir ama nereden geldiğinin pek bir önemi yoktur. Önemli olan işlevidir. Wamp server bilgisayarımızda yerel bir web sunucusu kurmamızı sağlayarak php projelerimizi test etme imkanı sunar.

Wamp Server Kurulumu Nasıl Yapılır?

Wamp serveri buradan indiriyoruz. İndirdiğimiz kurulum dosyasını çalıştırıyoruz. İlk açılışda dil seçmeniz gerekiyor. Daha sonra aşağıdaki görseldeki gibi pencere gelecek ‘I accept the agreement‘ seçili olarak geliyor eğer seçili değilse seçip Next‘e tıklıyoruz.

Okumaya devam et Wamp Server Kurulumu – Wamp Server Nedir?
Exit mobile version