Php IDE ve Editörler

En Çok Kullanılan Php IDE ve Editörleri

Php IDE (Entegre Geliştirme Ortamı) ve editörler proje geliştirme aşamasında bize zamandan tasarruf ettirir. Bir proje geliştirirken dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan bir tanesi de zamanı iyi değerlendirmektir. Projenin belli bir düzen içerisinde geliştirilmesinde önemli rol oynar. Elbette php kodlarımızı not defteri aracılığı ile yazmak mümkün fakat bu bize çok fazla zaman kaybettirecektir ve belirli bir düzen içerisinde ilerlememizi zorlaştıracaktır. Bu sebeple Ide ve editör kullanmamız gerekmektedir.

Günümüzde mevcut bir çok IDE ve editör bulunmaktadır. Seçeneklerin fazla olması nedeniyle bir çok kişi en iyisi hangisi düşüncesine girmektedir. IDE yada editör seçimi kişisel bir tercihtir. Hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmış fakat yaygın olarak kullanılan Ide veya editörleri kullanmakta fayda var. Sürekli güncellemeler ile daha stabil ve özellikli hale getirilme olasılıkları yüksektir. Bu nedenle daha iyi bir çalışma ortamı sağlayacaklardır.

Php IDE ve Php Editör Arasındaki Fark

Ide(Entegre Geliştirme Ortamı)ler genellikle tek bir dile odaklı ve o dile özgü derleyiciye sahiptir. Yorumlayıcı, hata ayıklayıcı özelliklere sahiptirler. Editörler ise daha çok kod yazmanıza olanak sağlayan yorumlayıcı ve hata ayıklayıcı barındırmadan kod düzenleyicileridir. Editörler, Idelere oranla daha hızlı çalışır. Sebebi içerisine entegre edilmiş özellikler olmamasıdır. Bunun farkını basitçe anlatmak gerekirse projenizdeki bir dosyanın bir iki satır kodunu değiştirmeniz gerektiğinde editör kullanarak bu işlemi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu değişikliği Ide ile yapmak istediğinizde dosyanın açılma süresi biraz daha uzun sürecektir.

Kısaca projelerimizde yeri geldiğiniz IDE yeri geldiğinde editör kullanmanız gerekecektir. Hangisini kullansam daha iyi olur sorusunun cevabı kişisel tercihlerinize dayalıdır.

Normalde çoğu makalede editörler listelenirken En İyi 10 Php IDE ve Editörler gibi başlıklar altında verilir. Fakat kime göre iyi neye göre iyi göreceli bir kavram sana göre iyidir bana kötüdür. Bunun kıyaslamasını yapmadan direk isimleri ile paylaşırlar ben adını en çok duyabileceğiniz editörleri aşağıda listeledim. Hangisi kullanacağınız sizin tercihiniz.

Entegre Gelişmeler Ortamları (IDE)

Editörler

Liste sıralaması tamamen rastgeledir. Son zamanlarda IDE tarafında PHPStorm, editör tarafında ise Visual Studio Code en fazla kullanılanlar arasındadır. Bu programların kurumları oldukça basittir. Standart aşamaları takip ederek kurulumu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Çalışma ortamını kurmadan önce projenizi bilgisayarınızda çalıştırmak için yerel sunucu kurmanız gerekir. Wamp Server Kurulumu başlıklı yazıdan kurulum aşamalarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Exit mobile version