Php ile Form Kullanımı

Php dili ile dinamik sayfalar oluşturmak için html formlar oldukça önemlidir çünkü bu formlar aracılığıyla kullanıcılardan veri alıyoruz veya dinamik sayfamızın içeriğini yine formlar aracılığı ile veri tabanına kayıt ediyoruz. Kısaca php içerisinde form hem veri almak için hem de veri girmek için kullanılmaktadır.

Herhangi bir web sayfanı incelediğinizde iletişim sayfasında görmüş olduğunuz iletişim formu kullanıcıdan veri almak için kullanılan forma örnek verilebilir.

Html ile form oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı parametreler vardır. Bu parametreler method ve action parametreleridir. Method parametresi GET veya POST değerlerini almaktadır. Action parametresi ise formun çalıştırılacağı sayfayı belirlemek için kullanılır ve boş bırakılabilir. Boş bırakıldığı taktirde mevcut sayfada çalışacaktır.

Okumaya devam et Php ile Form Kullanımı

Php Dosya Yükleme Nasıl Yapılır?

Dosya yükleme işlemi günümüzde neredeyse her web sitesinde mevcuttur. Php dosya yükleme fonksiyonu ile dosyaların sunucuya yüklenmesini sağlayacağız. Dosya yükleme işlemini gerçekleştirmek için formları kullanıyoruz. Php ile Form Kullanımı başlık yazımda formlar aracılığı ile dosya yükleme yaparken kullandığımız file form elemanından bahsetmiştim.

Php ile dosya yükleme işlemi için ilk olarak yükleme formumuzu oluşturuyoruz. Dosya yükleme formumuzu oluştururken enctype parametresinin multipart/form-data olması gerektiğini unutmayın.

<h4>Php Dosya Yükleme</h4>
<form action="" method="post" enctype="multipart/form-data">
    <input type="file" name="dosya"> <br />
    <button type="submit" style="margin-top:15px;">Yükle</button>
</form>

Formlardan veri almak için $_GET ve $_POST süper global değişkenlerinin kullanıyoruz. Formlar aracılığı ile gönderilen dosya bilgilerine erişmek için ise $_FILES süper global değişkeni kullanılmaktadır. Süper global değişkenler hakkında bilgi almak için Php Süper Global Değişkenler başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Okumaya devam et Php Dosya Yükleme Nasıl Yapılır?