Php Operatörler ve Kullanım Şekilleri

Her programlama dilinde bazı işlemleri yapmamızı sağlayan operatörler vardır. Bu operatörlerin işlevler ve kullanımları genel olarak aynıdır. Php dilinde operatörler bir kaç çeşittir. Bu operatörler php dilinde bizlere atama, artırma, azaltma, karşılaştırma ve mantıksal işlemlerin yapılması sırasında oldukça kolaylık sağlar. Atama operatörleri genelde değişkenler ile birlikte kullanıldığı için Php Değişken Tanımlama ve Kuralları yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Okumaya devam et Php Operatörler ve Kullanım Şekilleri

Php Değişken Tanımlama ve Kuralları

Her dilde olduğu gibi php dilininde kendine has bir değişken tanımlama şekli vardır. Php dilinde değişken tanımlama aşamasına geçmeden önce kısaca söz dizimine(syntax) bakalım. Php diline ait olan komutlar <?php başlangıç ve ?> bitiş etikleri arasına yazılır. <?php başlangıç ve ?> bitiş etiketi dışarısında yazılan Php komutlar hatalı kullanımdır bu nedenle proje sunucuda çalışmayacaktır. Başlangıç ve bitiş etiketleri arasına yazdığımız php kodların sonuna noktalı virgül(;) koymanız gerekmektedir. Ekrana bir sonuç bastırmak için ise echo ve print komutları kullanılmaktadır. En sık kullanılan ekrana bastırma komutu echo komutudur. Bu konuya başlamadan önce temel HTML bilginizin olması aralardaki küçük html terimleri anlamanızda faydalı olacaktır. Eğer php hakkında ön bilginiz yok ise Php Nedir? Php ile Neler Yapılabilir? başlıklı yazıma göz atmanızı öneririm.

Aşağıda basit bir örnek ile ekrana kodlama eğitimlerinin o efsane cümlesini yazdıralım.

<?php 
echo 'Merhaba Dünya!'; 
?>
Okumaya devam et Php Değişken Tanımlama ve Kuralları

Php Nedir Php ile Neler Yapılabilir

Php, dinamik web sayfaları hazırlamak için geliştirilmiş web tabanlı bir programlama dilidir. Kısaltmasının açılımı PHP:Hypertext Preprocessor(üstün yazı ön işlemcisi)’dir. Kısaca tarihçesinden bahsedecek olursak. Kanadalı yazılımcı Rasmus Lerdorf tarafından web sayfasına gelen ziyaretçilerin sayısını tutmak için geliştirilmiştir. Lerdorf’un geliştirmiş olduğu bu dil zamanla insanlar tarafından benimsenmiş ve geliştirilerek açık kaynak kodlu olarak piyasaya sürülmüştür. Php kodlar zend engine isimli açık kaynak kodlu betik motoru tarafından yorumlanmaktadır.

Günümüzde hala popülerliğini sürdürmekte olan PHP programlama dili yapımcıları tarafından geliştirilmekte ve yeni özellikler ile zenginleştirilmektedir. Günümüzde 7.4 sürümü ile hala gelişmeye devam etmektedir. Php resmi sayfasından yeni sürümleri ve yeni özellikleri takip edebilirsiniz.

Okumaya devam et Php Nedir Php ile Neler Yapılabilir

En Çok Kullanılan Php IDE ve Editörleri

Php IDE (Entegre Geliştirme Ortamı) ve editörler proje geliştirme aşamasında bize zamandan tasarruf ettirir. Bir proje geliştirirken dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan bir tanesi de zamanı iyi değerlendirmektir. Projenin belli bir düzen içerisinde geliştirilmesinde önemli rol oynar. Elbette php kodlarımızı not defteri aracılığı ile yazmak mümkün fakat bu bize çok fazla zaman kaybettirecektir ve belirli bir düzen içerisinde ilerlememizi zorlaştıracaktır. Bu sebeple Ide ve editör kullanmamız gerekmektedir.

Günümüzde mevcut bir çok IDE ve editör bulunmaktadır. Seçeneklerin fazla olması nedeniyle bir çok kişi en iyisi hangisi düşüncesine girmektedir. IDE yada editör seçimi kişisel bir tercihtir. Hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmış fakat yaygın olarak kullanılan Ide veya editörleri kullanmakta fayda var. Sürekli güncellemeler ile daha stabil ve özellikli hale getirilme olasılıkları yüksektir. Bu nedenle daha iyi bir çalışma ortamı sağlayacaklardır.

Okumaya devam et En Çok Kullanılan Php IDE ve Editörleri